Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lexikon mýtů, legend a neuvěřitelných fakt

27. 11. 2008
Napadlo vás někdy, že některé postavy či stvoření z kouzelnického světa Harryho Pottera jsou skutečná? Ne? Tak si můžete přečíst související články...

Jedním z potěšení při četbě o Harrym je odhalování hravých narážek na historii, legendy a literaturu, jež ve svých knihách J.K.Rowlingová skrývá. Tak například sfinga v bludišti při Turnaji tří kouzelníků dává Harrymu hádanku stejně, jako to dělala sfinga ve starořecké mytologii. Hagridův ochočený pes Chloupek je ve skutečnosti další slavná obluda z řecké mytologie, Kerberos. Kruval, v orginále Durmstrang, tedy jméno kouzelnické školy, která přijímá pouze čistokrevné kouzelníky a je podezřele spjata s lordem Voldemortem, má původ v názvu německého literárního hnutí Strum und Drung, jehož některé myšlenky později přehnaně vzývalo nacistické Německo. Žáci z Kruvalu navíc do Bradavic dorazí v lodi nápadně podobné korábu, jenž hraje významnou roli v jisté slavné opeře ve stylu Sturm und Drang. Pozorní čtenáři také vědí, že Rowlingová vkládá zábavné narážky do jmen, která volí pro svoje postavy. Draco, Harryho úhlavní nepřítel, dostal své jméno podle latinského výrazu pro draka nebo hada. Brumbálův domácí fénix Fawkes je pojmenován podle historické osobnosti, jež bývá spojována s požáry právě tak, jako se fénixové údajně obrozují v ohni.

Tato rubrika se pokouší autorčiny narážky dešifrovat, odhaluje obratně skryté významy. V jednou internetovém rozhovoru se svými fanoušky vyzvala Rowlingová čtenáře, který se ptal na původ určité formulace, aby "si to sám našel. Trocha vlastního pátrání člověku prospěje". A o to jde i nám - o trošku zábavného pátrání. Chceme čtenáře pobavit, potěšit a - pokud se to podaří - také nadchnout.

Možná se při tom zasmějete jako sama Rowlingová. Jak napsal časopis Time, když upozorňoval, že jméno bradavického školníka Arguse Filche je převzato od Arga z řecké mytologie, pastýře s ticícem očí na těle, "jsou to detaily, které mohou autora přimět, aby se v duchu usmál".

Pokud jste si těchto náznaků dosud nevšimli, nejste sami. Jedním z úžasných darů Rowlingové je její schopnost ukrývat je do textu, aniž by přitom narušila plynulost příběhů. Například v knize Harry Potter a vězeň z Azkabanu se jen tak mimochodem zmiňuje o mantichoře - ohavné lidožravé imaginární nestvůře. Promeškat příležitost k podrobnému popisu tohoto tvora muselo vyžadovat obrovské sebezapření. Pro Rowlingovou je však pouhou okrajovou zmínkou. Když ovšem víme, co to mantichora je, a víme také, že v bájesloví se objevuje už celá tisíciletí, je pro nás její příběh o to větším požitkem.

J.R.R.Tolkien, autor Hobita a Pána prstenů, přišel jako první s termínem "kotel příběhů", jímž označoval neustálým varem překypující nádobu plnou nápadů, témat a postav, z níchž každý spisovatel čerpá a do níž naopak každý spisovatel přispívá. Přestože fiktivní svět, který J.K.Rowlingová vytvořila, je zcela unikátní, je postaven na hluboce ukotvených základech mýtů a folkloru, které přetrvaly navzdory vzdálenosti i času. Obliba jejích knih svědčí o šíři kulturního podvědomí, z něhož čerpá mnohé ze svých nápadů, postav a témat. Tato rubrika se pokouší odhalovat tuto šírší perspektivu fanouškům, jejichž zvědavost byla díky četbě Rowlingové probuzena ze spánku....

Převzato z knihy Kouzelný svět Harryho Pottera od Davida Colberta

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář